Pielęgnacja skóry w onkologii
Balsam Olvizone jest przeznaczony do codziennej pielęgnacji skóry. Oliwa z oliwek została wzbogacona o ozon. Pielęgnacja skóry wrażliwej, suchej i podatnej na infekcje jest przy użyciu Balsamu Olvizone prostym zabiegiem kosmetycznym, który można wykonywać w domu w ramach zwykłej, codziennej pielęgnacji. Balsam Olvizone nakłada się na skórę twarzy, dłoni lub całego ciała, stosowanie do potrzeb.
Pielęgnacja skóry po zabiegach chirurgicznych
Zabieg chirurgicznego usunięcia zmian nowotworowych jest w większości przypadków niezbędnym krokiem leczenia. Bliznę po zabiegu chirurgicznym należy odpowiednio pielęgnować.
Pielęgnacja skóry po radioterapii
Skóra reaguje na promieniowanie bezpośrednio po naświetlaniu oraz w odroczeniu czasowym (zmiany wczesne i odroczone). Na skórze obserwuje się rumień o przejściowym charakterze, suche lub wilgotne złuszczanie naskórka, zmniejszoną potliwość, uczucie świądu, gorąca skóry, a czasem nawet bólu i wyraźnego podrażnienia skóry. Już pierwsze dawki promieniowania są powodem pojawiania się przebarwień. Rumień jest objawem stanu zapalnego i efektem działania uwalnianych cytokin. Po upływie kilku tygodni, zwykle około miesiąca pojawia się złuszczanie suche naskórka i świąd skóry. Niejednokrotnie łuszczenie przechodzi w charakter wilgotny z towarzyszącymi wysiękami. Odczyny wczesne mają zwykle charakter zmian przemijających, natomiast odczyny późne po radioterapii występują zwykle po 3-6 miesiącach od napromieniania. Zwykle są to przebarwienia lub odbarwienia skóry, teleangiektazje, krwawienia i podwyższona urazowość skóry, stwardnienia i zwłóknienia.
Pielęgnacja skóry po radioterapii powinna zatem być podjęta przed i w trakcie radioterapii i kontynuowana również po jej zakończeniu.
Pielęgnacja skóry w trakcie leczenia uzupełniającego
Leczenie uzupełniające w onkologii jest niejednokrotnie wieloletnim okresem terapii. W przypadku wielu leków stosowanych w terapii kobiet i mężczyzn, jednym ze skutków ubocznych leczenia uzupełniającego jest uciążliwa i przewlekła suchość skóry i związany z nim dyskomfort. Leki takie jak tamoksyfen, inhibitory aromatazy, testosteron, androgeny, leki przeciwwymiotne, immunostymulujące i wiele innych przy okazji swojego dobrego działania w walce z nowotworem skutkują koniecznością przeciwdziałania suchości skóry. Ignorowanie problemu suchej i złuszczającej się skóry prowadzi bowiem do niepokojących konsekwencji – otarć, infekcji grzybiczych i bakteryjnych, powikłań, konieczności dodatkowego leczenia i kosztów z tym związanych.
Pielęgnacja skóry w opiece paliatywnej
Ponad 40% chorych na nowotwory skarży się na dolegliwości, takie jak suchość lub wilgotność skóry, świąd, odleżyny, odczyn popromienny, wysypki, stany zapalne skóry. Problemy zmian skórnych występują u blisko 100% chorych leżących.
Istnieje kilka aspektów pielęgnacji skóry w opiece paliatywnej i zależa one przede wszystkim od czasu jaki pacjent spędza w pozycji leżącej / siedzącej oraz od chorób współistniejących z chorobą onkologiczną. Unieruchomienie ma wpływ na pojawianie się odleżyn, zaś choroby współistniejace nasilają zmiany skórne począwszy od suchości skóry a na stanach zapalnych skóry kończywszy.
Odleżyny są jednym z najbardziej bolesnych i problematycznych zmian u pacjentów unieruchomionych. Odleżyna to uszkodzenie skóry i głębiej leżących tkanek, która powstaje w skutek długotrwałego ucisku, tarcia lub obydwu czynników równocześnie. Jest obszarem martwicy tkanek, czyli miejscowej śmierci tkanki w żywym organizmie. Leczenie odleżyn powinno zawsze odbywać się pod opieką lekarza.
Podczas zabiegów pielęgnacyjnych odleżyn oraz zmiany pozycji osoby leżącej / siedzącej należy kontrolować skórę. Zaleca się aby wykonywać toaletę ciała co najmniej raz dziennie ewentualnie w miarę potrzeby jeśli chory się poci lub zanieczyszcza. Po umyciu na skórę stosować balsam na skórę specjalnie do tego przeznaczony. Miejsca narażone na powstawanie odleżyn należy delikatnie oklepywać w celu poprawienia ukrwienia. Nie należy masować wyniosłości. Dbać o pościel, aby była czysta, sucha, prześcieradło dobrze naciągnięte i nie pofałdowane. Celem pielęgnacji skóry jest utrzymanie jej elastyczności i nawilżenia bez zbytniego nawilgocenia.
Mimo stosowania profilaktyki u części chorych odleżyny jednak się pojawiają. Celem działań podejmowanych w leczeniu odleżyn jest zazwyczaj doprowadzenie do jak najszybszego wygojenia rany. Gojenie się odleżyn jest normalną konsekwencją uszkodzenia powłok skórnych. Jest to złożony proces, który prowadzi do regeneracji tkanki łącznej, naczyniowej i naskórka.
onkologicznej