Ozonowana oliwa po zabiegach chirurgicznych była poddawana badaniom. Na przykład w jednym z badań klinicznych oceniano pacjentów po przeszczepie tkanki dziąsła i stwierdzono, że zastosowanie ozonowanej oliwy z oliwek na gojący się nabłonek polepsza gojenie się ran. Znaczną różnicę zaobserwowano już po 7 dniach. Pacjentów oceniano już od pierwszego dnia i obserwowano przez kolejne 8 miesięcy od operacji. Jak wykazano, po 28 dniach z codziennym zastosowaniem ozonowanej oliwy z oliwek rana pooperacyjna była w pełni wygojona, podczas gdy u pacjentów, u których nie zastosowano ozonowanej oliwy z oliwek po 28 dniach rana była nadal widoczna.
(BioMed Research International,Volume 2013 (2013), Article ID 702949, str. 6)
Porównano również czy istnieje różnica pomiędzy oliwą z oliwek a ozonowaną oliwą z oliwek w stosunku do gojenia się ran. Badanie to wykazało, że rany na które nakładano ozonowaną oliwa z oliwek miały znacznie mniejsze rozmiary niż grupa z oliwą z oliwek już po 5 i 7 dniach. Badania laboratoryjne wykazały ponadto, że w obrębie ran, na które nanoszono ozonowaną oliwę z oliwek zaobserwowano zwiększoną intensywność włókien kolagenowych i większą liczbę fibroblastów, zwiększony poziom płytkopochodny czynnik wzrostu (PDGF), transformującego czynnika wzrostu-P (TGF-P) i czynnik wzrostu śródbłonka naczyń (VEGF). Oznacza to, że ozon obecny w oliwie z oliwek działa przyspieszająco na gojenie się ran.
Na zdjęciu: rany oznaczone A i B pokrywane były ozonowaną oliwą z oliwek, rana oznaczona C oliwą z oliwek, zaś rana oznaczona D nie była pielęgnowana.
Sprawdzono również w jaki sposób tkanka brzegowa rany odbudowuje się. W badaniach pod mikroskopem stwierdzono zwiększoną intensywność barwienia włókien kolagenowych i ilość fibroblastów w łożysku rany i krawędzi co wskazuje na pobudzające w regeneracji działanie ozonowanej oliwy z oliwek.
(J Korean Med Sci. 2009 Jun;24(3):368-74)
Bakteriobójcze działanie Olvizone zostało wykazane również wobec patogennych szczepów testowych: Gronkowca złocistego Staphylococcus aureus (ATCC 6538) i Pałeczki ropy błękitnej Pseudomonas aeruginosa (ATCC 15442).
onkologicznej